You are hereSrednji Velebit - Bačić kuk 1304 m, Velinac 965 m, Veliki Sadikovac 1286 m

Srednji Velebit - Bačić kuk 1304 m, Velinac 965 m, Veliki Sadikovac 1286 m

By Antonija - Posted on 13 Siječanj 2011

Datum i vrijeme:
03.09.2011 - 03:00 - 04.09.2011 - 22:30

Dragi planinari,

zbog objektivnih okolnosti (radovi su na cesti između Štirovače i Kugine kuće), nismo u mogućnosti održati planirani izlet Šatorina , Kugina kuća, Laktin vrh, Veliki kozjak jer nam je dom nedostupan cestom pa  je nemoguće obići sve što je bilo planirano.

U zamjenu Vam nudim novi program u istom terminu i uspone na Bačić kuk, Visibabu, Velinac i Veliki Sadikovac. Program je u nastavku.

Zbog nešto veće daljine vožnje cijenu izleta moramo povećati za 10 kn pa će ona za ovaj izlet biti 270 kn. Molim sve prijavljene da mi se jave da li žele ići na ovaj izlet po novom programu.

One koji i dalje ostaju, molim da izvrše uplatu, a one koji odustaju molim da se također jave da ih izbrišem s popisa kako bih znala točan broj planinara zbog rezervacije noćenja u planinarskom domu. I svi koji nisu bili prijavljeni su dobro došli jer planiramo ići autobusom Smile

Hvala!

Vodič: Antonija Genc

SREDNJI VELEBIT

Bačić kuk 1304 m, Velinac 965 m

Veliki Sadikovac 1286 m

3. – 4. rujan 2011.

(subota – nedjelja)

Bačić kuk je najveći, najviši i najsjeverniji, dakle početni (ili završni) kuk u skupu Dabarskih kukova. Sastoji se od više rastrganih golih kamenih kukova različite visine, koji se strmo nadvijaju nad prekrasnu zelenu Bačić dulibu - nadvoj koji je usto ukrašen i golemim stometarskim monolitom - soliterom.

Velinac je zanimljiva kamena glavica strmih strana koja bdije nad Karlobagom i, unatoč razmjerno skromnoj visini, pruža izvanredan vidik prema moru, a posebno je dojmljiv pogled na otok Pag. Vrh je prepoznatljiv izdaleka po svojemu neobičnom obliku nadnesenom nad more i stijenama u vršnom dijelu.

Veliki Sadikovac je istaknuto brdo jugoistočno od Baških Oštarija, s dva vrha i prostranim travnatim sedlom između njih. Vrh je orijentiran na ličku stranu, a po slikovitosti vidika to je jedan od najljepših velebitskih vrhova. Na vršnom grebenu, 50 metara prije vrha, široka je i duboka krška jama.

TEŽINA STAZE: lagana staza, nešto su zahtjevniji samo zadnji detalji uspona na vrhove Bačić Kuk i Velinac

POLAZAK: U subotu u 3 sata s parkirališta kod hotela „Podravina“ u Koprivnici. Vožnja autocestom A1 do čvora Gospić, nastavak vožnje do Baških Oštarija gdje je kraća pauza za kavu i doručak iz ruksaka, a zatim nastavak vožnje do Dabarske kose.

Na Dabarskoj kosi ostavljamo autobus, uzimamo stvari i oko 30 minuta hodamo do planinarskog doma na Ravnom Dabru gdje ćemo ostaviti stvari za noćenje i spremiti se za hodanje.

USPON:  Polazak iz Ravnog dabra i uspon na Bačić kuk (1304 m) (oko 3 sata hoda). Povratak preko Visibabe (1160 m) do pl. kuće (oko 3 sata hoda).

VISINSKA RAZLIKA: +600 m

Zajednička večera u pl. domu Ravni dabar, noćenje.

NEDJELJA: Ustajanje, doručak iz ruksaka i polazak u 7 sati pješice do autobusa.

Kraća vožnja do podnožja Velinca (965 m). Uspon i silazak (oko 3 sata hoda).

VISINSKA RAZLIKA: +300 m

Vožnja  do Kubusa na oštarijskoj cesti odakle krećemo na Veliki Sadikovac (1286 m) i spuštamo se na prijevoj Takalice na početku Oštarijskog polja gdje nas čeka autobus (oko 4 sata hoda).

VISINSKA RAZLIKA: +400 m

POVRATAK: Planirani polazak iz Baških Oštarija oko 18 sati, a očekivani povratak u Koprivnicu, ovisno o situaciji u prometu, iza 22 sata.

CIJENA IZLETA: 270 kn za članove HPD-a „BILO“, 320 kn za članove drugih društava

PRIJEVOZ:  autobus

POTREBNA OPREMA: planinarska iskaznica, osnovna planinarska oprema, štapovi za hodanje, zaštita od kiše i sunca, baterijska svjetiljka, vreća za spavanje te hrana i napitci po potrebi, za uspone možete ponijeti manji jednodnevni ruksak.

Žigovi HPO:  Bačić kuk, Velinac, Veliki Sadikovac

Pl. dom: Planinarski dom Ravni dabar (723 m) nalazi se ispod golemoga kuka Čelinca koji mu daje izvanrednu slikovitost. Vodom je opskrbljen iz cisterne, u prizemlju su blagovaonica, sanitarije, kuhinja i prostorija domara, a cijeli tavan je uređen kao skupna spavaonica.

Prijave i uplate  do 25. 8., četvrtkom u 18 sati u prostoriji Društva, Šenoina 1 (podrum).

VODIČ: Antonija Genc 098 / 16 39 121

PrilogVeličina